Zkouška »galavečera« čínského Roku Hada: Ohleduplnost k hendikepovaným..

V rámci již druhé zkoušky galavečera k oslavám čínského Nového roku 2025 bylo poprvé zahrnuto použití znakové řeči při různých vystoupeních, včetně zpěvu a tance. Tento krok byl součástí širšího úsilí o zajištění bezbariérové dostupnosti pro osoby se zdravotním postižením. V sobotu o tom informovala agentura Xinhua.

„Osoby se zdravotním postižením i jejich zástupci byli pozváni, aby si vyzkoušeli přístupnou verzi galavečera, čímž se zajistila větší inkluzivita a zapojení všech diváků,“ uvedla zmíněná agentura s tím, že galavečer k oslavám čínského Nového roku 2025 v Pekingu je jedna z nejvýznamnějších kulturních a zábavních událostí roku a očekává se mimo jiné obrovská sledovanost u televizních obrazovek, jak v samotné Číně, tak i v zahraničí.

Trefné téma a tajemné logo „巳“

Čínská mediální skupina (CMG) nedávno představila i oficiální téma a logo pro Galavečer jarního festivalu 2025, který zahájí Rok Hada podle čínského lunárního kalendáře, připadající na konec ledna 2025.

Tématem letošního galavečera je věta „Rok Hada, udržujte si bdělého ducha“ („巳巳如意,生生不息“) a zve čínské komunity po celém světě, aby se připojily k oslavám předvečera Nového roku.

10 znaků „Tiangan“ a 12 znaků „Dizhi“

Jak známo, čínský lunární kalendář rozděluje čas do 60letých cyklů a každý rok označuje 10 znaky „Tiangan“ a 12 znaky „Dizhi“. Pro Rok Hada, který přibližně odpovídá roku 2025, jsou těmito znaky „乙巳“.

Logo pro galavečer zobrazuje dva znaky „巳“ umístěné vedle sebe. Levý znak je vzpřímený, zatímco pravý je jeho obráceným zrcadlovým obrazem. Tento způsob umístění znaků odpovídá tradičnímu čínskému stylu, který připomíná pár dekorativních předmětů ruyi.

Sny se taví v realitu v nekonečném koloběhu života

Ruyi je ozdobný předmět hojně používaný v Číně k vyjádření přání, aby se sny staly skutečností, což tvoří první část hlavního tématu galavečera. Druhá část je ustálený čínský výraz, který znamená nekonečný koloběh života.

Zmíněná zkouška ukázala výrazná zlepšení v původních písních, tancích a inovativních vystoupeních. Přechody mezi jednotlivými čísly byly plynulejší, což naznačuje dobře koordinovanou a vyladěnou produkci.

Špičková technologie, virtuální realita i 3D projekce bez brýlí

Tento ročník galavečera, který bude vysílán po celém světě 28. ledna, se může pochlubit impozantním jevištním designem ve tvaru „ruyi“ – tradičního čínského symbolu štěstí, který spojuje hlavní pódium s diváckou zónou a vytváří tak interaktivní zážitek pro všechny účastníky a diváky doma.

Poprvé bude galavečer využívat špičkovou technologii, včetně virtuální reality a 3D projekcí bez brýlí. Pro zajištění větší inkluzivity bude galavečer poprvé vysílán i s bezbariérovým přístupem pro více než 45 milionů diváků se zrakovým a sluchovým postižením.

Radovan Rybák/ Sinovize.cz

Foto – Xinhua

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*