Čína se v Mnichově na jednání o ukončení války na Ukrajině staví za Evropu

Čínský ministr zahraničí Wang I na bezpečnostní konferenci v Mnichově uvedl, že EU by se měla zúčastnit mírových jednání o konci války na Ukrajině. Mezi evropskými zeměmi po středečním telefonátu Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem panují obavy, že se s Evropou během zmíněných rozhovorů nepočítá. Čínský ministr zahraničí také konstatoval, že Čína je připravena s EU zintenzivnit strategickou komunikaci. Wang I v Mnichově hovořil i s českým ministrem zahraničí Janem Lipavským.

Středeční hovor Donalda Trumpa a Vladimira Putina byl jistým šokem, a to nejen pro Ukrajinu, ale i pro celou Evropu, jejíž politici získali pocit, že se s nimi během mírových jednání jednoduše nepočítá. Čína se však v této souvislosti jednoznačně postavila za Evropu.

Wang I: Čína chce zintenzivnit strategickou spolupráci s EU a posílit vztahy

Podle čínského ministra zahraničí by se jednání měly zúčastnit všechny strany, které jsou přímo i nepřímo zapojené do válečného konfliktu na Ukrajině. Dodal, že Čína je připravena zintenzivnit strategickou spolupráci s Evropskou unií a posílit vzájemné vztahy.

„Vzhledem k tomu, že válka probíhá na evropské půdě, je o to potřebnější, aby Evropa sehrála svou roli pro mír, aby společně řešila základní příčiny krize, našla vyvážený, účinný a udržitelný bezpečnostní rámec a dosáhla dlouhodobého míru a stability v Evropě,“ uvedl podle agentury Reuters Wang I na bezpečnostní konferenci v Mnichově.

Lipavský: Kromě Ukrajiny jsem s Wang I hovořil o spolupráci ČR a Číny

Na zmíněné bezpečnostní konferenci mezi Evropany začal převládat názor, že je potřeba se připravit na situaci, že dříve či později Spojené státy přestanou být spolehlivým spojencem EU – v otázkách bezpečnostních, ale i ekonomických. A že je tudíž potřeba se pečlivěji podívat jinam po světě, s kým by se dal navázat užší vztah. V evropské politice tak zřetelně nabírá na síle pragmatismus.

A toto je prý důvod toho, proč se na mnichovské konferenci setkal český ministr zahraniční Jan Lipavský s čínským protějškem. Jde o první setkání ministrů zahraničí obou zemí od roku 2018, kdy se s tím samým čínským kolegou setkal tehdejší šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Je to už dlouhých 7 let.

„Diskutovali jsme o světové bezpečnosti v kontextu ruské agrese proti Ukrajině,“ uvedl po jednání s čínským ministrem zahraničí Lipavský. „Jasně jsem zdůraznil, že ruská invaze má globální důsledky, které dopadají na celý svět,“ dodal. Kromě Ukrajiny hovořil Lipavský s ministrem Wangem také o praktické spolupráci Česka a Číny, debatovali například i o dopadech zavedení amerických cel na světový obchod a podobně.

Čína loni představila svůj mírový plán. Letos vypracovala další podobný dokument

Čína ruskou agresi proti Ukrajině neodsoudila, vyzvala však k zastavení bojů. Kritizuje také západní dodávky zbraní Ukrajině. Asijská země však nepřímo Moskvu podporuje, jelikož jí umožňuje na čínském trhu pořizovat technologie a zboží nutné pro fungování ruského vojenského průmyslu. Minulý rok Čína představila svůj mírový plán a letos vypracovala další podobný dokument společně s Brazílií.

Řeč byla podle Lipavského i o Tchaj-wanu, čínskému ministrovi podle svých slov ministr prezentoval tradiční českou pozici, že Praha rozvíjí s Tchaj-wanem ekonomické, kulturní a vědecko-technické vztahy.

Demokraticky spravovaný ostrov Tchaj-wan považuje Čína za součást svého území a upozorňuje ostatní země, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Silnou orientaci na Peking prosazoval exprezident Zeman

Česko se podobně jako většina států v otázce Tchaj-wanu drží politiky jedné Číny a oficiálně uznává jenom pevninskou Čínu. Pobouření Pekingu v minulých letech vyvolalo několik návštěv českých politiků na ostrově, mimo jiné v roce 2020 předsedy Senátu Miloše Vystrčila.

Česko s Čínou podepsalo v březnu 2016 společné prohlášení o navázání strategického partnerství u příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Silnou orientaci na Čínu prosazoval tehdejší prezident Miloš Zeman. Při návštěvě země sjednaly celou řadu dohod, další memoranda a rámcové dohody mezi firmami se týkaly investic. Jejich hodnota ale byla nakonec nižší, než se původně předpokládalo.

Foto – China Media Group (CMG)

(rad)


Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*