
Ozbrojená skupina M23 postupuje do strategických zón ve východní Demokratické republice Kongo poté, co dobyla dvě klíčová města, varovala tento týden Organizace spojených národů (OSN) a zdůraznila hrozbu regionálního konfliktu. Informovala o tom tisková agentura Xinhua.
Podle posledních informací OSN došlo tento měsíc k rychlému postupu M23, který se zmocnil rozsáhlých oblastí východního Konga, včetně měst Goma a Bukavu u jezera Kivu.
„Pokud jsou naše informace správné, (M23) pokračuje v postupu směrem k dalším strategickým oblastem v Severním a Jižním Kivu,“ uvedl pro Radu bezpečnosti zvláštní vyslanec generálního tajemníka OSN pro oblast Velkých jezer Huang Xia s tím, že „riziko regionálního požáru je reálnější než kdy jindy“ a dodal, že takový konflikt by měl naprosto katastrofické důsledky.
„Historie se opakuje,“ varoval s tím, že „jakkoli se situace dnes zdá dramatická, může se ještě zhoršit“.
Krvavé boje vyvolaly obavy z opakování druhé války v Kongu z let 1998 až 2003, která zasáhla několik afrických zemí a měla za následek miliony mrtvých.
Celkem 248 676 lidí bylo postiženo zničením 90 obydlených míst, které jsou položeny uprostřed tvrdých bojů kolem Gomy, hlavního města provincie Severní Kivu, o kterém povstalci z M23 tvrdili, že ho dobyli 27. ledna, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO) ve své nejnovější situační zprávě.
WHO poznamenala, že bezpečnostní situace zůstává „extrémně nestabilní“ v Gomě, klíčovém logistickém uzlu pro celý region při distribuci humanitární pomoci.
Konflikt na východě DR Konga má přímý dopad na Čínu a USA
Je známým faktem, že Čína v celosvětovém měřítku vlastní největší naleziště mědi a kobaltu, které jsou klíčové pro elektronický průmysl. Spolu se složitou situací v Afghánistánu je lze označit za body tlaku na hegemonii Pekingu v oblasti těžby a zpracování kovů vzácných zemin.
Válka, stejně jako jakákoli jiná nestabilita, v tomto případě nahrává strategii amerických republikánů na zadržování Číny. ČLR, která je známá svými dlouhodobými strategiemi, nyní neposkytuje půjčky a dotace místním projektům, ale svým vlastním společnostem, které působí přímo na africkém trhu, a to dokonce do té míry, že vytváří enklávy. Číňané nepouštějí finance ze svých rukou.
Foto – Xinhua
(Xinhua, rad)
Přidejte odpověď